• Duygu Ustun Under

KONMARİ İLE DERLE, TOPLA, RAHATLA

Updated: Aug 23, 2018

“insanların düşünme şeklini değiştirmeden alışkanlıklarını değiştirmeleri imkansızdır.”

Konmari, uzun yıllarını, odasını, evini toplamaya, eşyalarını derlemeye ve sadeleşmeye adamış Marie Kondo’nun geliştirdiği bir derleme, toplama ve sadeleşme yöntemi.

Marie Kondo’nun “hayatı sadeleştirmek için DERLE, TOPLA, RAHATLA” adlı bir de kitabı var. Kitap şöyle başlıyor “Bu kitapta, yaşadığınız yeri hayatınızı sonsuza dek değiştirecek şekilde nasıl düzene sokacağınızı anlattım” Bu iddialı söylemin arkasındaki felsefe dikkatimi çekti.

Atma ve toplama işlemine başlamadan önce hedef koymak gerekir. Sizi ev toplama konusunda en derinde motive eden şey nedir? Bu soruya verdiğiniz cevaplara en derine inene kadar “neden?” diye sorun. Yanıtı bulduğunuzda, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.. Hayalini kurduğunuz yaşam tarzını seçmenize neden olan etkenleri keşfederken, basit ama etkili bir şeyi farkedeceksiniz. Eşyaları tutmanızın ve elden çıkarmanızın temeli mutlu olmanıza dayanmaktadır.

Kitabın anlatımı oldukça yalın ve akıcı olmakla birlikte sayfalarca süren tekrarları gereksiz buldum. Yine de okurken sıkılmıyorsunuz ve hızla ilerliyorsunuz.

Ben kitabı okumaya vakit bulamam/ayıramam diyorsanız yöntemi kısaca ve kendimce özetleyeyim:

  1. Kategoriye göre sınıflandırın, bulunduğu yere göre değil; eşyalarınızı giysiler, kitaplar, kağıtlar olarak kategorilere ayırarak ele alın. Kategori önceliklendirme şu şekilde olmalı : giysiler (ayakkabı ve çanta bu kategoriye dahil), kitaplar, kağıtlar/evraklar, muhtelif eşyalar ve son olarak fotoğraflar gibi duygusal bağ kurduklarınız.

  2. Tek seferde hakkını vererek toplayın. Doğru metodu kullanıp tüm dikkatinizi dağınıklıktan bir an evvel tamamen kurtulmak üzerinde yoğunlaştırırsanız, yaşadığınız yeri düzenli tutma yönündeki çabalarınız anında sonuç verecektir.

  3. Ev toplamayı özel bir etkinlik haline getirin; hergün yapmayın. (En sevdiğim bu oldu)

  4. Mükemmelliği hedefleyin. Toplamak konusunda isteksiz davranırsanız, evinize hiçbir zaman tam anlamıyla çekidüzen veremezsiniz. Önemli olan 2 şeye karar vermek; birşeyi atıp atmamaya ve onu nereye koyacağınıza. Karar vermek kısmının altını çizmek istiyorum.

  5. Atın. Bu kısım çok eğlenceli ve biraz da duygusal. Bir kategoriye ait eşyalarınızın tümünü çıkarıp kocaman bir yığın yapıyorsunuz. Sonra herbir parçayı tek tek elinize alarak kendinize şu soruyu soruyorsunuz “bana haz/mutluluk veriyor mu?” cevap EVETse kalacaklar’a katılıyor. Hayırsa hemen atılacaklar’a gönderiyorsunuz.

  6. Kalmasına karar veriğiniz eşyalarınızı mümkün olduğunca katlayarak dolap ve çekmecelerinize yerleştiriyorsunuz. Katlama yöntemini buradan izleyebilirsiniz

  7. Vee evinizi, işyerinizi yalnnızca sevdiğiniz şeylerle donatıyorsunuz.

Mutluluklar…x Editor, then go to your live site and login with your Wix account. Once you’re logged in you can write and edit posts, manage comments, pin posts and more. Just click on the 3 dot icon ( ⠇) to see all the things you can do.You can manage your blog from anywhere, all you need is your website’s URL and Wix login info.#konmari #derletopla #sadeles #sade #marikonda #evtoplama

14 views0 comments

Recent Posts

See All